July 2016 Spending Report

Standard

I got my spending report together a little earlier this month. I’ll be glad when my debt is repaid in a few months and I don’t have to worry about it anymore.

7-1-16 My phone auto-payment went through today. Total spent: $34.99

7-2 through 7-4-16 Three days on the mountain with nothing spent

7-5-16 Today was my weekly trip off the mountain. Total spent: (a whopping) $254.88

$15 for laundry

$2.17 to Taco Bell for Breakfast

$5.43 to Dollar Tree for batteries for my fan

$81.53 for gas (my gas tank was nearly empty when I rolled into Babylon, so I needed a lot of gas)

$100 for debt repayment

$.70 to Wal-Mart for money order charge

$16.72 to Wal-Mart for supplies

$25.42 for groceries

$1.89 for coffee and internet use at Panera

$6.02 to Little Caesar’s for a pizza

7-6-16 Today all I did was buy some stamps at the post office. Total spent: $15.38

7-7 through 7-10-16 Four days on the mountain with nothing spent.

7-11-16 I made my reservation on the shuttle for my August trip to a National Park. Total spent: $25

$15 to shuttle service

$10 for lunch and internet use (I lost the receipt, so this is an estimate)

Total spent: $15

7-12-16 Today I went to Babylon again. Total spent: $98.48

$6.75 for laundry

$23.15 for groceries

$43.25 for gas

$5.43 to Dollar Tree for supplies

$17.71 to Wal-Mart for supplies

$2.19 to Panera for a drink and internet use

7-13-16 nothing spent

7-14-16 I had to drive to buy ice today. Total spent: $2.69

7-15 through 7-18-16 Four days on the mountain with nothing spent

7-19-16 Today I spent most of the day using the internet. I bought fries and a drink at the restaurant where I posted up all day. Total spent: $5.08

7-20 through 7-21-16 Two days on the mountain with nothing spent

7-22-16 I had to drive to buy ice today. Total spent: $2.99

7-23 through 7-24-16 Two days on the mountain with nothing spent

7-25-16 Today was the last town run of the month. Total spent: $96.85

$7.75 for laundry

$1.95 to Taco Bell for breakfast (I got the senior discount again)

$1.61 for ice

$1.89 to Panera for coffee and internet use

$30.38 for groceries

$55 for gas

$6.02 to Little Caesar’s for a pizza

7-26-16 Today I mailed a book and a collage to a friend.  Total spent: $3.97

7-27 through 7-28-16 Two days on the mountain with nothing spent

7-28-16 I drove to get ice today. Total spent: $2.69

7-2916 Nothing spent

7-30-16 It’s been so hot, and I needed ice again today. Total spent: $2.69

7-31-16 I ended the month with nothing spent.

Total spent for the month: $545.69

About Blaize Sun

I live in my van, which makes me a rubber tramp. I like to see places I've never seen before, and I like to visit the places I love again and again. I like to play with color. I make collages and hemp jewelry and cheerful winter hats. I take photographs and (sometimes, not in a long time) write poetry. All of those things make me an artist. Although I like to spread joy and to make people laugh, my wit can be sharp. I try to stay positives in all situations, to find the goodness in all people. But I often feel compelled to point out bullshit when I smell it. I like to have fun, to dance, to eat yummy food, to sit by a fire and share stories. I want to know what people hold dear and important, not just make surface small talk. This blog is a way for me to share stories. This blog is made up of my stories, rants, and observations, as well as my photographs.

2 Responses »

  1. Yes, getting your debt paid off is like getting rid of a ball and chain.

    Do you get bagged ice cubes or block ice? I don’t see as much block ice around as there used to be.

    • I used to get block ice when I could, but now I get ice cubes (they’re usually actually flat rectangle-type shapes). I put the ice in plastic containers with lids. I know the ice melts faster this way, but it keeps me from having two inches of water at the bottom of the ice chest. When there’s water in the ice chest, I tend to lose food when containers slip into the water and become waterlogged. Also, as the ice melts, I have cold water to drink. I figure the money I save not losing food and the pleasure I get from cold water offsets the extra cost of using more ice.

I'd love to know what you think. Please leave a reply